Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
Mar G
Posty: 3642
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:20

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: Mar G » 15 kwie 2025, 7:47

NeVeS pisze:EY: Przez cła inflacja średnioroczna w Polsce może być niższa o 0,4 pkt proc. w tym roku

Warszawa, 15.04.2025 (ISBnews) - Niższa aktywność gospodarcza na świecie oraz wzrost niepewności w wyniku wyższych stawek celnych nałożonych przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa mogą przełożyć się na znaczący spadek cen surowców, wynika z badania EY. Inflacja średniorocznie w Polsce może być niższa o 0,4 pkt proc. br. oraz o 1,7 pkt proc. w 2026 r.

"Obniżka cen ropy naftowej oraz niższa presja popytowa spowodują, że inflacja spadnie w Polsce i Europie. Nasz kontynent będzie się w tym zakresie istotnie różnił od Stanów Zjednoczonych, gdzie bezpośredni wpływ ceł na ceny importu podbije inflację w tym roku o ponad 1 pkt proc." - ocenił starszy ekonomista Zespołu Analiz Ekonomicznych EY Maciej Stefański, cytowany w materiale.

Według EY, cena ropy naftowej może być o 25% niższa niż w scenariuszu bez ceł w 2026 r., a jej prognozowana cena może spaść w okolice 50 USD za baryłkę.

"W efekcie, średnioroczna inflacja w Polsce będzie o 0,4 pkt proc. niższa w 2025 r. oraz aż 1,7 pkt proc. niższa w 2026 r. - prognozuje Zespól Analiz Ekonomicznych EY. W takim scenariuszu inflacja w 2026 r. może spaść nawet poniżej 2,5-proc. celu inflacyjnego NBP, a w 2027 r. powinno nastąpić częściowe odbicie cen ropy i - co za tym idzie - inflacji" - czytamy dalej.

Jak podkreślił Stefański, "prognozowany wpływ na inflację jest w Polsce silniejszy niż średnio w UE, co wynika z większego udziału energii i żywności w polskim koszyku inflacyjnym oraz większej zmienności procesów cenowych".

A analizy EY wynika, że w Polsce stopy procentowe w 2027 r. mogą być niższe o 1 pkt proc. niż w scenariuszu bez ceł. Niższy wzrost PKB i inflacja skłonią banki centralne do większych od wcześniejszych oczekiwań obniżek stóp procentowych.

"Podobnie jak w przypadku umocnienia euro czy spadku cen ropy, ten scenariusz już zaczyna się realizować. Gołębi zwrot Adama Glapińskiego, prezesa NBP, na konferencji prasowej po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej był niewątpliwie podyktowany eskalacją wojny celnej, nie tylko inflacją niższą od oczekiwań" - podsumował główny ekonomista EY Marek Rozkrut.

W scenariuszu niższych ceł wzrost PKB i inflacja będą odpowiednio wyższe.

Zespół Analiz Ekonomicznych EY na potrzeby niniejszej analizy zakłada, że stan prawny obowiązujący na 9 kwietnia 2025 r. się utrzyma. W analizie skutków makroekonomicznych uwzględniane są zatem: 25-proc. cła nałożone przez Stany Zjednoczone na stal i aluminium ze wszystkich krajów oraz cła odwetowe ze strony Unii Europejskiej, 25-proc. amerykańskie cła na samochody, 25-proc. amerykańskie cła na towary z Kanady i Meksyku nieobjęte umową USMCA, z wyjątkiem towarów energetycznych z Kanady objętych 10-proc. cłem, Amerykańskie cła wzajemne: 10% w II kwartale 2025 r., a od III kw. 2025 r. stawki dla poszczególnych krajów ogłoszone 2 kwietnia br. Amerykańskie cła na Chiny w wysokości 125% oraz chińskie cła odwetowe w wysokości 84%.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował podczas ostatniej konferencji prasowej, że chciałby obniżenia stóp procentowych dwa razy po 50 pb i ewentualnych kolejnych decyzji, po przerwie, jeszcze w tym roku. Liczy on, że w przyszłym roku główna stopa referencyjna spadnie do ok. 3,5% (z 5,75% obecnie).


" Jeśli stan prawny na 9 kwietnia się utrzyma ".

A jak wiemy już to wszystko jest nieaktualne po weekendzie minionym.
Ale wierszówkę autor dostał.


NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 15 kwie 2025, 10:01

Wiele się póki co nie zmieniło, cła odwetowe zostały obniżone do 10%. Surowce ciągle są przecenione i rynek obawia się recesji. Dopiero jak gospodarka USA rzeczywiście zacznie odczuwać wpływ ceł, wtedy zapewne w wakacje, zostanie wykonany zwrot o 180 stopni.

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 15 kwie 2025, 13:30

Obrazek

- Połowa członków Rady (włącznie z Prezesem NBP) zadeklarowała już głosowanie za obniżeniem stóp na posiedzeniu w maju - napisał @PKO_Research


NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 15 kwie 2025, 16:29

I kolejny cios w projekcje inflacji NBP :shock: , przesunęli o kwartał zmianę taryf :lol:

Rząd przyjął projekt dot. przesunięcia harmonogramu taryf na energię elektryczną

Warszawa, 15.04.2025 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przesuwającej termin składania zmiany wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne - z 30 kwietnia 2025 r. na 31 lipca 2025 r. Nowe przepisy przewidują przesunięcie terminu rozpoczęcia obowiązywania w zmienionych taryfach cen energii elektrycznej, z 1 lipca 2025 roku na 1 października 2025 roku, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

"Dzięki tej regulacji zmiana taryf pozwoli na lepsze uwzględnienie aktualnych warunków rynkowych w kalkulacjach taryfowych i przyczyni się do większego zbliżenia cen energii dla gospodarstw domowych na IV kwartał w tych taryfach do ceny maksymalnej, która obowiązuje do końca września" - czytamy w komunikacie.

Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez rząd do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mają zagwarantowana ochronę w postaci ceny maksymalnej 500 zł/MWh, przypomniano.

Obowiązujące przepisy dot. ochrony odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych zakładają obowiązek złożenia do 30 kwietnia 2025 r. przez sprzedawców energii elektrycznej wniosku o zmianę taryf (obowiązujących do 31 grudnia 2025 r.)

"Od wielu miesięcy obserwujemy jednak tendencję spadkową na rynku energii elektrycznej, a obecne warunki kształtowania się cen na rynkach hurtowych wskazują na przestrzeń do większego obniżenia cen w taryfach dla gospodarstw domowych. Dlatego też Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje przesunięcie terminu składania wniosków o trzy miesiące" - wskazanow komunikacie.

"Przesunięcie terminu wejścia w życie zrekalkulowanych taryf dla energii elektrycznej przełoży się na poprawę sytuacji odbiorców energii w IV kwartale 2025 r. - pozytywny efekt zmian na rynku hurtowym znajdzie swoje odzwierciedlenie w jeszcze niższych cenach energii elektrycznej w gospodarstwach domowych" - czytamy dalej.

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 22 kwie 2025, 10:29

Stabilnie niskie momentum płac to mocny argument za obniżką stóp przez RPP w maju

22.04.2025, Warszawa (PAP) - Marcowe dane o płacach, które pokazały ich stabilnie niskie momentum, stanowi mocny argument za obniżką stóp w maju, do której szykuje się RPP - oceniają ekonomiści.

ING ECONOMICS (X)


"Wzrost płac wyhamował w marcu do 7,7 proc. rdr z 7,9 proc. rdr w lutym i pozostaje w trendzie spadkowym. Spowalniające tempo wzrostu wynagrodzeń, niższa od oczekiwań NBP inflacja bazowa, słabszy USD oraz relatywnie niskie ceny ropy naftowej to argumenty za cięciem stóp NBP w maju"

ANALIZY PEKAO (X)


"Poświąteczny tydzień rozpoczyna się bez fajerwerków w danych z krajowego rynku pracy. Dynamika płac w marcu niemal stabilnie 7,7 proc. rdr wobec 7,9 proc. w lutym. Również stabilnie niskie momentum płac stanowi mocny argument za obniżką stóp w maju, do której naszym zdaniem szykuje się RPP".


Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 r. wyniosło 9.055,92 zł, co oznacza wzrost 7,7 proc. rdr i 5,1 proc. mdm. Konsensus zakładał 7,7 proc. rdr i 5,3 proc. mdm. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,9 proc. rdr. i o 0,1 proc. mdm, równo z konsensusem. (PAP Biznes)


Obrazek

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 24 kwie 2025, 9:53

Stopy procentowe i ruchy RPP

Od pewnego czasu podkreślaliśmy, że do obniżek stóp procentowych potrzebne są odpowiednie wyniki głosowania, zaś makroekonomiczne okno do dostosowania kosztu pieniądza jest otwarte. Prezes Glapiński w zasadzie zapowiedział obniżki stóp procentowych w maju (50pb) i czerwcu (50pb) o ile "nic w danych się nie zmieni". Patrząc właśnie na dane można spokojnie odpowiedzieć, że nic w nich się nie zmieniło, a dotychczasowe trendy zostały utrzymane. Presja płacowa i inflacyjna opadają a dane realne nie rozpieszczają (tj. gospodarka utrzymuje bardzo umiarkowany wzrost, ale się nie rozpędza). Wnioskując po wypowiedziach członków RPP można stwierdzić, że co najmniej piątka jest gotowa już w maju głosować nad obniżkami stóp. Resztę zachęcić może bardzo kierunkowe stanowisko prezesa Glapińskiego (choć i tak przy wyniku 5:5 będzie on miał decydujący głos). W komunikacji RPP raczej dominować będzie narracja o dostosowaniu stopy procentowej, a nie cyklu. Uważamy, że po tym dostosowaniu RPP poczeka na dalszy rozwój wydarzeń do przełomu roku, po czym jeszcze 75pb obniżek może się pojawić. Nie mamy przekonania, że rynek właściwie wycenia poziom stopy docelowej (3,5%). Środowisko inflacyjne w 2026 roku, a właściwie jego perspektywa na 2027 i 2028 rok, mogą już być inne, a utrzymanie stopy procentowej na przynajmniej lekko dodatnim poziomie kluczowe dla przyhamowania inflacji do poziomów wyznaczonych celem NBP.


https://makroekonomia.mbank.pl/398937-m ... ozpala-sie

MBank podibja oczekiwnia do -1,75pp na koniec roku :arrow:

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 24 kwie 2025, 10:12

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych
XTB - Biznes
24 kwi 2025, 10:05


Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny. Pozostało jednak pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy jednak większa na poziomie 50 punktów bazowych, o której jeszcze niedawno wspominano.

Dane makroekonomiczne, które poznaliśmy w tym tygodniu, zachęcają do podjęcia decyzji o wznowieniu obniżek stóp procentowych. Zatrudnienie spadło za marzec o 0,9% r/r, natomiast dynamika płac kontynuuje spadki do 7,7% r/r z poziomu 7,9% r/r. Produkcja przemysłowa rośnie o 2,5% r/r za poprzedni miesiąc, co jest poprawą w stosunku do lutego, ale znacznie mniejszą od oczekiwań. Co więcej, inflacja PPI jest ujemna i pokazuje -1,1% r/r. To jednak nie koniec, gdyż widać również nieco gorszą postawę konsumentów. Sprzedaż detaliczna rośnie zaledwie 0,6% r/r za marzec, podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 1,5% r/r. Ludwik Kotecki dosyć jasno stwierdził, że wolałby, aby dane makroekonomiczne były lepsze. Jednak, aby tak się stało, stopy procentowe muszą zostać obniżone, aby nie doprowadzić do "przemrożenia gospodarki poprzez trwałe, uporczywe utrzymywanie stóp procentowych na poziomie 5,75%". Jego zdaniem nie ma obecnie argumentów, aby stopy procentowe pozostawały na tak wysokim poziomie, a cel inflacyjny na poziomie 2,5% powinien zostać osiągnięty w pierwszej części 2026 roku. Obecna inflacja na poziomie 4,9% jest niższa niż ta prognozowana przez bank centralny.

Pojawia się jednak pytanie, o ile RPP może obniżyć stopy? Prof. Glapiński podczas ostatniego posiedzenia zaskoczył, wskazując na możliwe dwie obniżki o 50 punktów bazowych. Niemniej niektórzy członkowie mogą chcieć rozpocząć kolejną fazę normalizacji polityki monetarnej od mniejszej obniżki, w szczególności, iż mówi się o pełnym cięciu w tym roku na poziomie 100 punktów bazowych. Rynek jest jednak dosyć optymistyczny. Kontrakty na stopy procentowe za miesiąc na trzy miesiące, czyli popularne stawki FRA 1x4 notowane są nieco powyżej 5%. Sygnalizuje to dwie lub niepełne trzy standardowe obniżki o 25 punktów bazowych. Z kolei stawki FRA z perspektywą roczną wskazują na stopę nawet na poziomie 3,75%. Prof. Glapiński sugerował, że docelowym poziomem dla stóp procentowych powinien być poziom 3,5%.

Christine Lagarde, szefowa EBC wskazała wczoraj, że niepewność dotycząca ceł ma charakter dezinflacyjny. Widać również niepewność wśród przedsiębiorców, którzy obniżyli swoje oceny w indeksach PMI. Biorąc pod uwagę zaskoczenie z jesieni 2023 roku, nie można wykluczyć, że RPP zdecyduje się na większą obniżkę o 50 punktów bazowych, a następnie poczeka z kolejnym ruchem do publikacji projekcji inflacyjnych w lipcu. Wydaje się również, że obniżka o 25 punktów bazowych lub brak obniżki mógłby być rozczarowaniem dla rynku, co mogłoby skutkować kolejną falą umocnienia złotego czy nawet osłabienia indeksów na GPW. Decyzja RPP będzie miała miejsce za niecałe 2 tygodnie.

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 30 kwie 2025, 10:06

GUS: Inflacja wyniosła 4,2% r/r w kwietniu; konsensus: 4,3% r/r

Warszawa, 30.04.2025 (ISBnews) - Inflacja konsumencka wyniosła 4,2% w ujęciu rocznym w marcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%, podał też GUS.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2025 r. wzrosły o 4,2% (wskaźnik cen 104,2) w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (wskaźnik cen 100,4)" - czytamy w komunikacie.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,3% r/r, ceny nośników energii odnotowały wzrost o 13%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadły o 8,3%.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,8%, ceny nośników energii spadły o 0,4%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadły o 1,7%.

Konsensus rynkowy wynosił: +4,3% r/r i +0,3% m/m.


I mamy odczyt za kwiecień, niby jest lepiej od prognoz, ale dla mnie jest to zaskoczenie negatywne, liczyłem na 4,0%, i wzrost +0,4 mm nie wygląda ładnie, i o ile w kwestii majowego posiedzenia to nic nie zmieni, to na kolejną obniżkę możemy poczekać trochę dłużej.



NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 07 maja 2025, 15:51

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Warszawa, 07.05.2025 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Poniżej zamieszczamy informacje o decyzjach RPP.

W dniach 6-7 maja 2025 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt proc. do poziomu: stopa referencyjna 5,25% w skali rocznej; stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej; stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 5,30% w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej;

Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 8 maja 2025 r.


Nispodzianki brak, natomiast zaczyna się zabawa w typowanie jaki będzie kolejny ruch.

Bank Czech obniżył stopy proc. o 25 pb do 3,50%. Decyzja jest zgodna z prognozami.
Bank Czech obniżył stopy proc. o 25 pb do 3,50%. Decyzja jest zgodna z prognozami.

To już 10. obniżka stóp w Czechach od grudnia 2023.

W kwietniu inflacja CPI w Czechach spadła do 1,8% z 2,7% R/R.



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: NeVeS i 24 gości