Strona 1 z 1

Jakie są cechy idealnego mieszkania / jego cechy powinno posiadać idealne mieszkanie - opinie na forum

: 23 lut 2025, 23:37
autor: dylemat
Nie wiem czy taki temat w ogóle ma jakikolwiek sens, bo wydaje mi się, że to może być sprawa mocno indywidualna, ale zastanawiam się nad listą co powinno posiadać idealne mieszkanie. To sprawa mocno subiektywna, dlatego dodam, że chodzi o idealne mieszkanie dla rodziny 2+2 (z dwóją dzieci). Zakładamy też, że dysponujemy jakimś takim średnim budżetem, tj., że pieniądze są limitowane, ale sporo ich można dodać. Poniżej lista cech idealnego mieszkania, kopiujcie i dodawajcie do niej kolejne punkty.

Re: Jakie są cechy idealnego mieszkania / jego cechy powinno posiadać idealne mieszkanie - opinie na forum

: 23 lut 2025, 23:43
autor: dylemat
Jakie powinno być idealne mieszkanie - lista cech:

  1. Salon ok. 30 m2 oraz 4 sypialnie / pokoje o wielkości min. 10 m2.
  2. Wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu na jednym poziomie.
  3. Winda na piętro, na którym znajduje się mieszkanie.
  4. 2 miejsca postojowe przynależące do mieszkania.
  5. Piwnica / komórka lokatorska przynależna do mieszkania.
Co jeszcze dodalibyście do tej listy od siebie?

Re: Jakie są cechy idealnego mieszkania / jego cechy powinno posiadać idealne mieszkanie - opinie na forum

: 24 lut 2025, 0:10
autor: tonyxxl
Jak są małe dzieci, to szukałbym obowiązkowo z ogródkiem lub tarasem, takim 20-30m2 minimum. Jak ogródek na parterze to najlepiej taki, żeby była jakaś możliwość dojścia od strony chodnika. Łatwo i wygodnie wtedy podjechać wózkiem spacerowym, rowerkiem itp. bezpośrednio do mieszkania, nie trzeba się tarabanić przez klatki, dzwi i korytarze. Mega to ułatwia życie.

Re: Jakie są cechy idealnego mieszkania / jego cechy powinno posiadać idealne mieszkanie - opinie na forum

: 07 sty 2026, 19:25
autor: valent
Fajny temat, bo dopóki się w takim mieszkaniu nie pomieszka z dwójką dzieci, to pewne rzeczy trudno przewidzieć. Z perspektywy późniejszego urządzenia wnętrza dorzuciłabym kilka cech idealnego mieszkania 2+2:
    – sensowny układ, nie tylko metraż – możliwość wydzielenia prywatnej strefy rodziców i dzieci oraz miejsce na choćby mały kącik do pracy/zadania domowe (biurko nie wciśnięte w salon między kanapę a stół),
    – logiczne piony i ściany nośne – tak, żeby dało się coś przestawić / połączyć / wydzielić bez wchodzenia w konstrukcję (np. powiększyć łazienkę kosztem korytarza albo zrobić garderobę przy sypialni),
    – magazyn na życie – miejsce na wózek, rowerki, sprzęty sportowe, odkurzacz, środki czystości itp.; brak schowków potrafi bardziej doskwierać niż 2 m² mniej w salonie,
    – sensowne doświetlenie i ekspozycja okien – przy dzieciach naprawdę docenia się jasne pokoje dzienne, a nie salon z jedynym oknem na północ.
A z „miękkich” rzeczy: dla rodziny 2+2 ogromną różnicę robi najbliższe otoczenie – bezpieczna droga do szkoły/przedszkola, plac zabaw w zasięgu wzroku z okna lub balkonu, miejsce na wózki/ rowery blisko wejścia, żeby codzienna logistyka nie polegała na noszeniu wszystkiego przez pół garażu i dwie klatki.