Nowa 5 Dzielnica - Get EnTra - zmiana sprzedawcy energii
: 22 wrz 2021, 12:27
(Stan na 22 września 2021)
SIEĆ DYSTRYBUCJI I OPERATOR SIECI (OSD) NA OSIEDLU NOWA 5 DZIELNICA W KRAKOWIE
Operatorem Sieci Dystrybucji (OSD) na osiedlu Nowa 5 Dzielnica (N5D) oraz właścicielem sieci dystrybucji i sprzętu pomiarowego jest Get EnTra, spółka powiązana ze spółką Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. (CNT), deweloperem osiedla.
Get EnTra pisze,że działa na rynku handlu energii od lat, posiadając koncesję na obrót energią od roku 1998, a od marca 2019 r. również na dystrybucję energii. Będąc właścicielem sieci dystrybucji na osiedlu, Get EnTra jest też wyłącznym OSD.
Get EnTra jest także obecnie de facto jedynym sprzedawcą energii na osiedlu N5D, a to między innymi dlatego, że w trakcie podpisywania aktów notarialnych zakupu lokali, nowi właściciele odsyłani byli do Get EnTra w celu podpisania umowy kompleksowej na sprzedaż i dostawę energii i byli informowani o braku możliwości wyboru innego sprzedawcy.
ZMIANA SPRZEDAWCY NA N5D, CZYLI „KŁODY POD NOGI”
Na przełomie 2018 i 2019 r., podczas podpisywania umów kompleksowych, Get EnTra informowała nowych właścicieli o braku możliwości zakupu energii od innego sprzedawcy ze względu na swoje luki koncesyjne. Zakup energii od Get EnTra był więc jedyną realną opcją dla nowych właścicieli lokali, co potwierdzają komentarze na tym blogu, anegdotyczne uwierzytelniając te okoliczności. Get EnTra uzyskała wreszcie koncesję na dystrybucję w marcu 2019 r.
Aby jednak inni sprzedawcy mogli sprzedawać energię odbiorcom, Get EnTra musi również zawrzeć z nimi umowę dystrybucji (zwaną w parlance branży energetycznej Generalną Umową Dystrybucji, w skrócie „GUD”).
Z dokumentów opublikowanych na stronie Get EnTra wynika, że podpisana została na razie jedna umowa GUD, z Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. (patrz: Dystrybucja i Sprzedaż Energii Elektrycznej > Dokumenty do pobrania > Nowa 5 Dzielnica w Krakowie > 8. Informacje związane z działalnością dystrybucyjną > ostatnie tiret: „Wykaz zawartych umów GUD”).
Oznacza to, że obecnie odbiorcy na N5D powinni już miec mozliwość rozpatrywania oferty Tauron Sprzedaż i podpisywania umów sprzedaży z tym dostawcą. Wystosowałem zapytanie w tej sprawie do Tauron Sprzedaż i podizelę się informacją, jak tylko dostanę odpowiedź.
ZMIANA SPRZEDAWCY – CO Z DOTYCHCZASOWĄ UMOWĄ KOMPLEKSOWĄ
Zmiana sprzedawcy energii przez odbiorcę oznacza oczywiscie zakup energii od nowego dostawcy, z tym, że usługę dystrybucji dalej świadczyć będzie Get EnTra, będąca wyłącznym operatorem dystrybucji (OSD) w dzielnicy.
W zasadzie nie powinno to mieć dużego znaczenia w praktyce -- choć w zależności od wybranej procedury zmiany dostawcy, może oznaczać dwie osobne faktury – jedną od Taurona za prąd, a drugą od Get EnTra za dystrybucję. Prawdopodobnie można jednak uniknąć dwóch rozliczeń i przejść na jedną, skonsolidowaną fakturę od nowego sprzedawcy, o co należałoby pytać nowego dostawcę.
Co ważne, stawki cen i taryf za dystrybucję, które stosuje Get EnTra jako OSD są i będą zawsze takie same, bez względu na to, czy odbiorca zakupuje energię bezpośrednio od Get EnTra, czy też zmienił sprzedawcę i zakupuje energię od jakiegoś innego podmiotu.
Oznacza to, że dla porównania całkowitego kosztu energii w razie zmiany sprzedawcy, nie ma potrzeby porównywania cen dystrybucji, bo ta część faktury i tak zawsze będzie naliczana na podstawie tych samych stawek, bez względu na to, czy odbiorca kontynuuje zakup energii od Get EnTra czy też wybiera innego sprzedawcę. Jedyny element wymagający porównania, to cena sprzedaży samej energii i o tym więcej poniżej.
Z formalnego punktu widzenia, zmiana sprzedawcy oznacza zmianę umowy między odbiorcą a Get EnTra, jako że od tego momentu Get EnTra staje się dostawcą jedynie usługi dystrybucji. Oznacza to rozwiązanie umowy kompleksowej z Get EnTra, co akurat w moim przypadku nie wiąże się z żadną opłatą karną za rozwiązanie umowy. Ale jest to oczywiście kwestia warunków podpisanej umowy kompleksowej z Get EnTra, więc należy to sprawdzić w swojej umowie lub dopytać.
PROCEDURA ZMIANY SPRZEDAWCY – TEORIA
Dystrybutorzy energii zobowiązani są do opublikowania dokumentu określającego zasady zmiany sprzedawcy energii dla ich rejonu dystrybucji. Get EnTra zawarła procedurę zmiany sprzedawcy w dokumencie pt. "Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej" ( (IRiESD), opublikowanym na stronie spółki.
Znajdują się tam dwa dokumenty: część ogólna i część dotycząca bilansowania. W części dotyczącej bilansowania, w sekcji F.2. PROCEDURA ZMIANY SPRZEDAWCY PRZEZ DOTYCHCZASOWEGO ODBIORCĘ PRZEDSIĘBIORSTWA GET ENTRA SP. Z O.O. (PIERWSZA ZMIANA SPRZEDAWCY), napisano [z przypisami]:
F.2.1. Odbiorca zawiera z wybranym przez siebie sprzedawcą energii elektrycznej umowę sprzedaży.
F.2.6. W celu realizacji umowy sprzedaży, o której mowa w pkt F.2.1., odbiorca zawiera z OSD [czyli z Get EnTra] umowę o świadczenie usług dystrybucji lub upoważnia [nowego] sprzedawcę do zawarcia takiej umowy w jego imieniu i na jego rzecz.
Oznacza to, że odbiorcy zmieniający sprzedawcę, technicznie będą mieli dwie oddzielne umowy – jedną na dystrybucję z GET EnTra oraz drugą na zakup energii z nowym sprzedawcą. Może to się odbyć na dwa sposoby:
- odbiorca podpisuje dwie nowe, oddzielne umowy – jedną z Get EnTra na dystrybucję, a drugą z nowym sprzedawcą o energię, co oznacza dwie osobne faktury, po jednej od każdego podmiotu;
- alternatywnie odbiorca podpisuje jedną umowę kompleksową z nowym sprzedawcą i to nowy sprzedawca martwi się o załatwienie formalności i o rozliczanie dystrybucji z Get EnTra.
Podpisanie umowy kompleksowej z nowym sprzedawcą wydaje się prostsze, bo winno oznaczać, że całym procesem zajmuje się w imieniu odbiorcy nowy sprzedawca. Oznaczać też powinno jedną skonsolidowaną fakturę za energie i dystrybucję, ale chyba warto, aby potwierdził to nam nowy sprzedawca.
„CZY WARTO SIĘ W TO BAWIĆ” – PORÓWNANIE CEN ENERGII
Zastanowić się można, czy w ogóle warto zawracać sobie głowę zmianą dostawcy, bo jeśli koszt podobny, po co kłopot. Odpowiedź jest indywidualna i zależeć będzie od kilku czynników.
Wielu mieszkańców mógł urazić dość nieprzejrzysty – niektórzy powiedzieliby nawet nieetyczny – sposób prowadzenia biznesu przez Get EnTra: fakt postawienia właścicieli „pod ścianą” poprzez brak możliwości wyboru sprzedawcy od samego początku; blokowanie możliwości zmiany sprzedawcy poprzez luki koncesyjne dostawcy; opóźnienia w podpisaniu umów GUD z innymi sprzedawcami w celu możliwości wyboru innego sprzedawcy (nawet obecna umowa GUD z Tauron Sprzedaż to znikomy wybór sprzedawców na N5D), to tylko niektóre elementy składające się na ogląd. Chwaląc się wieloletnim doświadczeniem w handlu i obrocie energią, mało wiarygodny staje się argument, że brak zmiany sprzedawcy jest przez powolny tok postępowań koncesyjnych.
Dla innych odbiorców ważne mogą być takie rzeczy, jak poziom obsługi klienta, dostęp (lub jego brak) do serwisu online umożliwiającego zarządzanie kontem, sposób fakturowania i rozliczeń, wybór usług dodatkowych, itp.
Są to czynniki, które każdy wyważyć musi indywidualnie. Jednak z czysto ekonomicznego punktu widzenia, można porównać, jak plasują się obaj obecnie dostepni sprzedawcy ze względu na oferowane ceny energii.
NA JAKIE CENY PATRZEĆ
Porównanie poniżej obejmuje ceny energii „like-for-like”, czyli ten sam typ stawek obowiązujący dla strefy całodobowej w grupie taryfowej G11. Innymi słowy, porównane są ze sobą dwa długopisy, a nie długopis z ołówkiem – na podstawie stawek obowiązujących na 2021 r. Grupa taryfowa G11 oznacza całodobową stawkę za energię, tj. bez rozróżnienia na stawki dzienne/nocne/w godzinach szczytu/poza szczytem.
Get EnTra stosuje dla N5D „Taryfę dla energii elektrycznej w zakresie dystrybucji oraz w zakresie obrotu dla odbiorców grup taryfowych G”, której kopię można znaleźć na stronie dostawcy (wyciąg z tej Taryfy opublikowałem w kolejnym dokumencie poniżej). Jest to ujednolicona taryfa, zawierająca zarówno ceny za energię jak i taryfy w zakresie dystrybucji tego operatora.
Jeśli chodzi o ceny Tauron, to odbiorcom przyłączonym do sieci innego operatora niż Tauron Dystrybucja S.A. (czyli np. na N5D) oferowany jest Cennik Sprzedawcy. Cennik Sprzedawcy można znaleźć na stronie Taurona z ofertami dla domu, u samego dołu tej strony, po rozwinięciu wszystkich ofert (wyciąg tabeli stawek umieściłem w jednym z postów poniżej).
(Nadmienię też, że Cennika Sprzedawcy nie należy mylić ze innymi Cennikami Taurona, typu Prąd EKO, Prąd EKO z Serwisantem 24H, Prąd z Serwisantem Komputerowym, czy Prąd z Usługą Zdrowie 24H. Te Cenniki są oferowane tylko dla odbiorców przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja, podobnie jak Taryfa Sprzedawcy Taurona.
W odniesieniu do kosztów dystrybucji, to jak już wspomniałem, nie ma potrzeby ich porównywać, bo dystrybutorem jest zawsze Get EnTra – i czy sprzedawcą jest Get EnTra czy inny podmiot, zastosowanie mają takie same ceny dystrybucji z taryfy Get EnTra. Innymi słowy, za dystrybucję zapłacimy zawsze taką samą stawkę, bez względu na to czy następuje zmiana sprzedawcy energii, czy też nie, i bedzie to taryfa dystrybucji OSD do którego sieci jesteśmy przyłączeni. Porównanie całkowitych kosztów energi przy ewentualnej zmianie sprzedawcy sprowadza się więc w rezultacie tylko do porównania cen sprzedaży energii między tymi sprzedawcami.
Wygląda na to, że dla odbiorców przyłączonych do sieci innych OSD, Tauron stosuje stawkę upustową -- najpewniej aby wypadać konkurencyjnie -- i obecna stawka za energię w Cenniku Sprzedawcy Taurona (0.2752/kWh) jest aż o 11,5% niższa niż stawka za energię w Taryfie za energię Get EnTra (0.3108/kWh).
W związku z tym, w zasadzie przy każdym poziomie zużycia, całkowity miesięczny koszt energii wypada na korzyść Taurona. I tak, w skali miesiąca:
- przy miesięcznym zużyciu 60 kW(h), kupując prąd w Tauronie zaoszczędzimy 2,63 zł /mc (31,56 zł /rok)
- przy miesięcznym zużyciu 150 kW(h), kupując prąd w Tauronie zaoszczędzimy 6,57 zł /mc (78,84 zł /rok);
czym wyższe zużycie miesięczne, tym różnica rośnie na korzyść Taurona i przy 250 kW(h) wynosi już 10,95 zł /mc (131,40 zł /rok), a przy 350 kW(h) – 15,33 zł /mc (183,61 zł /rok).
Wniosek jest taki, że dla niektórych odbiorców, zwłaszcza ttych z dużym zużyciem, z ekonomicznego punktu widzenia warto bedzie rozważyć zmianę sprzedawcy ...
Jeśli ktokolwiek rozpoczął (lub przeszedł już przez) proces zmiany sprzedawcy na N5D, to chętnie usłyszałbym o tym procesie z praktycznego punktu widzenia, bo także rozpatruję tę opcję.
SIEĆ DYSTRYBUCJI I OPERATOR SIECI (OSD) NA OSIEDLU NOWA 5 DZIELNICA W KRAKOWIE
Operatorem Sieci Dystrybucji (OSD) na osiedlu Nowa 5 Dzielnica (N5D) oraz właścicielem sieci dystrybucji i sprzętu pomiarowego jest Get EnTra, spółka powiązana ze spółką Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. (CNT), deweloperem osiedla.
Get EnTra pisze,że działa na rynku handlu energii od lat, posiadając koncesję na obrót energią od roku 1998, a od marca 2019 r. również na dystrybucję energii. Będąc właścicielem sieci dystrybucji na osiedlu, Get EnTra jest też wyłącznym OSD.
Get EnTra jest także obecnie de facto jedynym sprzedawcą energii na osiedlu N5D, a to między innymi dlatego, że w trakcie podpisywania aktów notarialnych zakupu lokali, nowi właściciele odsyłani byli do Get EnTra w celu podpisania umowy kompleksowej na sprzedaż i dostawę energii i byli informowani o braku możliwości wyboru innego sprzedawcy.
ZMIANA SPRZEDAWCY NA N5D, CZYLI „KŁODY POD NOGI”
Na przełomie 2018 i 2019 r., podczas podpisywania umów kompleksowych, Get EnTra informowała nowych właścicieli o braku możliwości zakupu energii od innego sprzedawcy ze względu na swoje luki koncesyjne. Zakup energii od Get EnTra był więc jedyną realną opcją dla nowych właścicieli lokali, co potwierdzają komentarze na tym blogu, anegdotyczne uwierzytelniając te okoliczności. Get EnTra uzyskała wreszcie koncesję na dystrybucję w marcu 2019 r.
Aby jednak inni sprzedawcy mogli sprzedawać energię odbiorcom, Get EnTra musi również zawrzeć z nimi umowę dystrybucji (zwaną w parlance branży energetycznej Generalną Umową Dystrybucji, w skrócie „GUD”).
Z dokumentów opublikowanych na stronie Get EnTra wynika, że podpisana została na razie jedna umowa GUD, z Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. (patrz: Dystrybucja i Sprzedaż Energii Elektrycznej > Dokumenty do pobrania > Nowa 5 Dzielnica w Krakowie > 8. Informacje związane z działalnością dystrybucyjną > ostatnie tiret: „Wykaz zawartych umów GUD”).
Oznacza to, że obecnie odbiorcy na N5D powinni już miec mozliwość rozpatrywania oferty Tauron Sprzedaż i podpisywania umów sprzedaży z tym dostawcą. Wystosowałem zapytanie w tej sprawie do Tauron Sprzedaż i podizelę się informacją, jak tylko dostanę odpowiedź.
ZMIANA SPRZEDAWCY – CO Z DOTYCHCZASOWĄ UMOWĄ KOMPLEKSOWĄ
Zmiana sprzedawcy energii przez odbiorcę oznacza oczywiscie zakup energii od nowego dostawcy, z tym, że usługę dystrybucji dalej świadczyć będzie Get EnTra, będąca wyłącznym operatorem dystrybucji (OSD) w dzielnicy.
W zasadzie nie powinno to mieć dużego znaczenia w praktyce -- choć w zależności od wybranej procedury zmiany dostawcy, może oznaczać dwie osobne faktury – jedną od Taurona za prąd, a drugą od Get EnTra za dystrybucję. Prawdopodobnie można jednak uniknąć dwóch rozliczeń i przejść na jedną, skonsolidowaną fakturę od nowego sprzedawcy, o co należałoby pytać nowego dostawcę.
Co ważne, stawki cen i taryf za dystrybucję, które stosuje Get EnTra jako OSD są i będą zawsze takie same, bez względu na to, czy odbiorca zakupuje energię bezpośrednio od Get EnTra, czy też zmienił sprzedawcę i zakupuje energię od jakiegoś innego podmiotu.
Oznacza to, że dla porównania całkowitego kosztu energii w razie zmiany sprzedawcy, nie ma potrzeby porównywania cen dystrybucji, bo ta część faktury i tak zawsze będzie naliczana na podstawie tych samych stawek, bez względu na to, czy odbiorca kontynuuje zakup energii od Get EnTra czy też wybiera innego sprzedawcę. Jedyny element wymagający porównania, to cena sprzedaży samej energii i o tym więcej poniżej.
Z formalnego punktu widzenia, zmiana sprzedawcy oznacza zmianę umowy między odbiorcą a Get EnTra, jako że od tego momentu Get EnTra staje się dostawcą jedynie usługi dystrybucji. Oznacza to rozwiązanie umowy kompleksowej z Get EnTra, co akurat w moim przypadku nie wiąże się z żadną opłatą karną za rozwiązanie umowy. Ale jest to oczywiście kwestia warunków podpisanej umowy kompleksowej z Get EnTra, więc należy to sprawdzić w swojej umowie lub dopytać.
PROCEDURA ZMIANY SPRZEDAWCY – TEORIA
Dystrybutorzy energii zobowiązani są do opublikowania dokumentu określającego zasady zmiany sprzedawcy energii dla ich rejonu dystrybucji. Get EnTra zawarła procedurę zmiany sprzedawcy w dokumencie pt. "Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej" ( (IRiESD), opublikowanym na stronie spółki.
Znajdują się tam dwa dokumenty: część ogólna i część dotycząca bilansowania. W części dotyczącej bilansowania, w sekcji F.2. PROCEDURA ZMIANY SPRZEDAWCY PRZEZ DOTYCHCZASOWEGO ODBIORCĘ PRZEDSIĘBIORSTWA GET ENTRA SP. Z O.O. (PIERWSZA ZMIANA SPRZEDAWCY), napisano [z przypisami]:
F.2.1. Odbiorca zawiera z wybranym przez siebie sprzedawcą energii elektrycznej umowę sprzedaży.
F.2.6. W celu realizacji umowy sprzedaży, o której mowa w pkt F.2.1., odbiorca zawiera z OSD [czyli z Get EnTra] umowę o świadczenie usług dystrybucji lub upoważnia [nowego] sprzedawcę do zawarcia takiej umowy w jego imieniu i na jego rzecz.
Oznacza to, że odbiorcy zmieniający sprzedawcę, technicznie będą mieli dwie oddzielne umowy – jedną na dystrybucję z GET EnTra oraz drugą na zakup energii z nowym sprzedawcą. Może to się odbyć na dwa sposoby:
- odbiorca podpisuje dwie nowe, oddzielne umowy – jedną z Get EnTra na dystrybucję, a drugą z nowym sprzedawcą o energię, co oznacza dwie osobne faktury, po jednej od każdego podmiotu;
- alternatywnie odbiorca podpisuje jedną umowę kompleksową z nowym sprzedawcą i to nowy sprzedawca martwi się o załatwienie formalności i o rozliczanie dystrybucji z Get EnTra.
Podpisanie umowy kompleksowej z nowym sprzedawcą wydaje się prostsze, bo winno oznaczać, że całym procesem zajmuje się w imieniu odbiorcy nowy sprzedawca. Oznaczać też powinno jedną skonsolidowaną fakturę za energie i dystrybucję, ale chyba warto, aby potwierdził to nam nowy sprzedawca.
„CZY WARTO SIĘ W TO BAWIĆ” – PORÓWNANIE CEN ENERGII
Zastanowić się można, czy w ogóle warto zawracać sobie głowę zmianą dostawcy, bo jeśli koszt podobny, po co kłopot. Odpowiedź jest indywidualna i zależeć będzie od kilku czynników.
Wielu mieszkańców mógł urazić dość nieprzejrzysty – niektórzy powiedzieliby nawet nieetyczny – sposób prowadzenia biznesu przez Get EnTra: fakt postawienia właścicieli „pod ścianą” poprzez brak możliwości wyboru sprzedawcy od samego początku; blokowanie możliwości zmiany sprzedawcy poprzez luki koncesyjne dostawcy; opóźnienia w podpisaniu umów GUD z innymi sprzedawcami w celu możliwości wyboru innego sprzedawcy (nawet obecna umowa GUD z Tauron Sprzedaż to znikomy wybór sprzedawców na N5D), to tylko niektóre elementy składające się na ogląd. Chwaląc się wieloletnim doświadczeniem w handlu i obrocie energią, mało wiarygodny staje się argument, że brak zmiany sprzedawcy jest przez powolny tok postępowań koncesyjnych.
Dla innych odbiorców ważne mogą być takie rzeczy, jak poziom obsługi klienta, dostęp (lub jego brak) do serwisu online umożliwiającego zarządzanie kontem, sposób fakturowania i rozliczeń, wybór usług dodatkowych, itp.
Są to czynniki, które każdy wyważyć musi indywidualnie. Jednak z czysto ekonomicznego punktu widzenia, można porównać, jak plasują się obaj obecnie dostepni sprzedawcy ze względu na oferowane ceny energii.
NA JAKIE CENY PATRZEĆ
Porównanie poniżej obejmuje ceny energii „like-for-like”, czyli ten sam typ stawek obowiązujący dla strefy całodobowej w grupie taryfowej G11. Innymi słowy, porównane są ze sobą dwa długopisy, a nie długopis z ołówkiem – na podstawie stawek obowiązujących na 2021 r. Grupa taryfowa G11 oznacza całodobową stawkę za energię, tj. bez rozróżnienia na stawki dzienne/nocne/w godzinach szczytu/poza szczytem.
Get EnTra stosuje dla N5D „Taryfę dla energii elektrycznej w zakresie dystrybucji oraz w zakresie obrotu dla odbiorców grup taryfowych G”, której kopię można znaleźć na stronie dostawcy (wyciąg z tej Taryfy opublikowałem w kolejnym dokumencie poniżej). Jest to ujednolicona taryfa, zawierająca zarówno ceny za energię jak i taryfy w zakresie dystrybucji tego operatora.
Jeśli chodzi o ceny Tauron, to odbiorcom przyłączonym do sieci innego operatora niż Tauron Dystrybucja S.A. (czyli np. na N5D) oferowany jest Cennik Sprzedawcy. Cennik Sprzedawcy można znaleźć na stronie Taurona z ofertami dla domu, u samego dołu tej strony, po rozwinięciu wszystkich ofert (wyciąg tabeli stawek umieściłem w jednym z postów poniżej).
(Nadmienię też, że Cennika Sprzedawcy nie należy mylić ze innymi Cennikami Taurona, typu Prąd EKO, Prąd EKO z Serwisantem 24H, Prąd z Serwisantem Komputerowym, czy Prąd z Usługą Zdrowie 24H. Te Cenniki są oferowane tylko dla odbiorców przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja, podobnie jak Taryfa Sprzedawcy Taurona.
W odniesieniu do kosztów dystrybucji, to jak już wspomniałem, nie ma potrzeby ich porównywać, bo dystrybutorem jest zawsze Get EnTra – i czy sprzedawcą jest Get EnTra czy inny podmiot, zastosowanie mają takie same ceny dystrybucji z taryfy Get EnTra. Innymi słowy, za dystrybucję zapłacimy zawsze taką samą stawkę, bez względu na to czy następuje zmiana sprzedawcy energii, czy też nie, i bedzie to taryfa dystrybucji OSD do którego sieci jesteśmy przyłączeni. Porównanie całkowitych kosztów energi przy ewentualnej zmianie sprzedawcy sprowadza się więc w rezultacie tylko do porównania cen sprzedaży energii między tymi sprzedawcami.
Wygląda na to, że dla odbiorców przyłączonych do sieci innych OSD, Tauron stosuje stawkę upustową -- najpewniej aby wypadać konkurencyjnie -- i obecna stawka za energię w Cenniku Sprzedawcy Taurona (0.2752/kWh) jest aż o 11,5% niższa niż stawka za energię w Taryfie za energię Get EnTra (0.3108/kWh).
W związku z tym, w zasadzie przy każdym poziomie zużycia, całkowity miesięczny koszt energii wypada na korzyść Taurona. I tak, w skali miesiąca:
- przy miesięcznym zużyciu 60 kW(h), kupując prąd w Tauronie zaoszczędzimy 2,63 zł /mc (31,56 zł /rok)
- przy miesięcznym zużyciu 150 kW(h), kupując prąd w Tauronie zaoszczędzimy 6,57 zł /mc (78,84 zł /rok);
czym wyższe zużycie miesięczne, tym różnica rośnie na korzyść Taurona i przy 250 kW(h) wynosi już 10,95 zł /mc (131,40 zł /rok), a przy 350 kW(h) – 15,33 zł /mc (183,61 zł /rok).
Wniosek jest taki, że dla niektórych odbiorców, zwłaszcza ttych z dużym zużyciem, z ekonomicznego punktu widzenia warto bedzie rozważyć zmianę sprzedawcy ...
Jeśli ktokolwiek rozpoczął (lub przeszedł już przez) proces zmiany sprzedawcy na N5D, to chętnie usłyszałbym o tym procesie z praktycznego punktu widzenia, bo także rozpatruję tę opcję.