Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Budowy nowych mieszkań i domów w Krakowie i innych miastach - zdjęcia, relacje, nowe informacje, ceny mieszkań.
mac_kow
Posty: 737
Rejestracja: 03 wrz 2018, 23:21

Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: mac_kow » 23 gru 2018, 12:30

Wydźwięk mojej bytności na forum jest jednoznaczny; uważam, że bańka spekulacyjna na nieruchomościach jak najbardziej istnieje i bardzo irytuje normalnych, zwyczajnych ludzi. Uważam, że to skrajnie nienormalne, że 1/3 mieszkań kupuje się "inwestycyjnie" i że z czasem odbije się to bardzo znacząco na wszystkich graczach na rynku.

Realia są, jakie są- 5 cyfrowe ceny za sensowne mieszkania na Wieczystej, na Wrocławskiej, wkrótce pewnie i na Bieżanowie ;) staną się faktem.

Ale ja nie o tym. ;)

Otóż- kiedy do nowoczesnego (póki co głównie z nazwy) budownictwa wielorodzinnego zawita rewolucja cyfrowa?
Kiedy zarówno millenialsi jak i późniejsze pokolenia (przypominam, millenialsi to także ci, którzy w dorosłe życie wchodzili w latach 2000) znajdą realny powód do tego, żeby faktycznie przenieść się do nowego budownictwa?

Chciałbym pogadać o ciekawych i pozytywnych przykładach wykorzystania nowych technologii w ofercie deweloperskiej. Póki co- z tego co wiem, ale wiem niewiele- jest raczej marnie.

"NY Residence" na o ironio na 5-cyfrowej Wrocławskiej podobno będzie rozpoznawał lokatorów biometrycznie, bodajże przy wejściu do windy. Zgodnie z opisem, w mieszkaniach pre-instalowane będą też elementy "mieszkania inteligentnego".
W "MWM" od Hennigera w garażach mają być opomiarowane źródła prądu oraz myjnia bezdotykowa do dyspozycji mieszkańców. Szacunek!

Poza tym, raczej krucho.

Standardowe systemy centralnej klimatyzacji i ogólnie sterowania temperaturą na miarę XXI wieku a nie pokrętłami głowic- niedostępne chyba nigdzie, a już najwyższy czas na takie coś. W USA w apartamentowcach jest to absolutnym standardem już od dziesięcioleci.
Wszelkie inne kwestie "inteligentnego domu" też mogłyby być przydatne.

Fajnie by było w 2018 roku nie męczyć się z pękiem kluczy a to do bramy, a to do drzwi, za to wygodnie otwierać je zbliżeniowo, smartfonem albo właśnie odciskiem palca.
Oczywiście z dodatkową możliwością konfiguracji i wyłączenia ww. systemów oraz oczywiście rygla mechanicznego- w razie potrzeby, np. wyjazdu. Ale nie na 2h w ciągu dnia.

Elektromobilność? Widać jak rynek w to wierzy... Henniger jest chyba wyjątkiem, ale gdybym miał kupować teraz nowe mieszkanie za miliony, to gniazdko przy miejscu parkingowym powinno być czymś oczywistym. Bo kto wie, co miłościwie panujący rządzący wymyślą w tym czy innym kierunku. Ostatecznie- wygodniej będzie podłączyć odkurzacz ;)

Oczywiście wiadomo, co jest przyczyną obecnego stanu rzeczy i technologicznej stagnacji- cena cena cena, ale też wielokrotnie podkreślana przeze mnie ignorancja konsumentów i akceptacja bylejakości.
Póki co deweloperzy mają problemy z zaciekami ("Wielicka Garden"), odpadającym tynkiem w nowych inwestycjach ("Konopnicka", czy "Avia"). A ja wymagam cudów.

Wydajemy miliony- tyle, że na kredyt więc "nie boli"- a nie wymagamy wcale. Pytanie- czy, kiedy i jak się to zmieni.

Macie inne przykłady inwestycji w Krakowie, w których można spotkać ciekawe rozwiązania oparte na technologiach cyfrowych, godne 2018 roku?


GF327
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:48

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: GF327 » 23 gru 2018, 19:10

Muszę przyznać że przedstawiasz bardzo trafne argumenty, gdyż wraz z dynamicznym wzrostem cen otrzymujemy w większości mieszkania o standardzie podobnym do tego co prezentowano kilka lat temu. W 2015 roku sprzedawały się mieszkania na Konopnickiej czy Mogilskiej nawet poniżej 7k za metr, dzisiaj mówimy o 10 w lokalizacjach niekoniecznie lepszych, za najprawdopodobniej taki sam standard. Osbiście dziwię się mocno że wydając te 300, 400, czy 500 bądź więcej tysięcy na mieszkanie (plus koszta kredytu dla tych co nie mogą pozwolić sobie na zakup za gotówkę) klienci przedstawiają jakoś mało obiekcji, wymagań etc. Mieszkania po prostu schodzą jedno za drugim bo za chwile będzie drożej, bo za chwilę najatrakcyjniejsze będą przebrane.

W kwestii inwestycji które dostarczają jakichś nowych rozwiązań myślę że wymienić możemy Wiślane Tarasy 2.0. W cenie okolo 10k za metr (czyli tyle co Dąbska, Lema, czy ostatnio Wrocławska) klient otrzymuje dodatkowo: siłownie, basen, saunę, Jjacuzzi, czy jak w przypadku MWM dostęp do myjni samochodowej czy stacje do ładowania samochodów elektrycznych i chyba nieźle rozwiniętego terenu osiedlowego - fontanny, roślinność. Do tego niekonwencjonalny design osiedla i przestrzeni wspólnych. Cena spora, jednak jeśli bierze się ponad 10k od metra myślę że w tą stronę podejście dewelopera powinno iść. W wielu inwestycjach z górnej półki cenowej poza jakimś placem zabaw dla dzieci niespecjalnie pokuszono się o faktyczne zapewnienie wyższego standardu.

Pozostaje mieć tylko nadzieję że w taką stronę właśnie będzie zmierzał rynek mieszkaniowy - jeśli płacić większe pieniądze to za mieszkanie które faktycznie znajduje się w inwestycji prezentującej wysoki standard i technologię na miarę XXI wieku, a nie tylko dlatego że jest blisko tramwajem do dworca.

suber
Posty: 51
Rejestracja: 07 wrz 2018, 8:28

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: suber » 23 gru 2018, 23:25

Bardzo ciekawy temat. Osobiście uważam, że deficyt nowoczesności wynika z tego, że główną grupą docelową deweloperów są klienci kupujący na wynajem. Tacy klienci nie mają dużych wymagań - często nawet nie kupują miejsca postojowego. Każdy dodatkowy koszt, to dłuższy czas zwrotu z inwestycji.
Moim zdaniem zastój w sprzedaży i chęć utrzymania wyższych cen mogą pobudzić wyobraźnię deweloperów. Zaczną dodawać w cenie dodatki, które zwiększają atrakcyjność - po to, by wyróżnić się od innych.
Ładowarka do samochodu moim zdaniem powinna być "By default".


kwk
Posty: 382
Rejestracja: 31 sty 2018, 22:04

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: kwk » 23 gru 2018, 23:53

Zapominacie o jednej kwestii - prawie każdy taki dodatek powoduje miesięczne koszty (nie dotyczy gdy jest to tylko celowe zostawienie miejsca dla zewnetrznego podmiotu).

mac_kow
Posty: 737
Rejestracja: 03 wrz 2018, 23:21

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: mac_kow » 24 gru 2018, 11:50

GF327 pisze:Pozostaje mieć tylko nadzieję że w taką stronę właśnie będzie zmierzał rynek mieszkaniowy - jeśli płacić większe pieniądze to za mieszkanie które faktycznie znajduje się w inwestycji prezentującej wysoki standard i technologię na miarę XXI wieku, a nie tylko dlatego że jest blisko tramwajem do dworca.


Amen! Miło widzieć kogoś, kto nie wpadł w amok obecnego klimatu rynku nieruchomości. :)

Mnie nadal najbardziej ciekawi to, czy gdziekolwiek w Krakowie w budownictwie wielorodzinnym mamy dewelopersko, w standardzie, tak proste ułatwienia jak:
- Elektroniczna regulacja temperatury / już nawet chrzanić klimatyzację, ale coś sensowniejszego niż ręczne pokrętła przy każdym grzejniku...
- Elektroniczną kontrolę dostępu do mieszkań. Części wspólne już chyba wiemy, że "NY Residence" zrealizuje.

Wyobraźcie sobie- zamiast dawać komuś klucze (konieczność dorobienia, ryzyko skopiowania itd.), nosić je codziennie i codziennie się z nimi męczyć- mamy PINpad i czytnik palców przy drzwiach. Zsynchronizowany z alarmem i oczywiście z aplikacją mobilną, w razie potrzeby.

Programujemy jednorazowy PIN np. 8 cyfrowy, który zadziała tylko 25 grudnia od 7 do 21:00, bo trzeba np. wpuścić teściów ;) Albo serwis sprzątający, który przychodzi wyłącznie co drugą środę.

A sami wchodzimy codziennie do mieszkania na podstawie odcisku palca, PINu, albo po przyłożeniu karty RFID- wszystko do ustawienia, bo różne są sytuacje i wymagane poziomy bezpieczeństwa.

W razie paranoi i stresu, system można dezaktywować a w drzwiach nadal mamy wkładki i rygle Gerda- ale nie ma konieczności korzystania z nich codziennie.

To *NIE MOŻE* być drogie- nie znam się dokładnie, ale systemy alarmowe realizujące dokładnie takie same funkcje tyle, że sterują nie ryglem a czujkami, to koszt maksimum kilkuset złotych. Rozwiązania tego typu np. Gerda Lock to koszt ok 1500zł- z tego, co widzę. Ciekawe, o ile taniej miałby deweloper, gdyby zamawiał dla całych budynków. Ale nie, nie da się.

kwk
Posty: 382
Rejestracja: 31 sty 2018, 22:04

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: kwk » 24 gru 2018, 12:14

mac_kow pisze:
GF327 pisze:- Elektroniczna regulacja temperatury / już nawet chrzanić klimatyzację, ale coś sensowniejszego niż ręczne pokrętła przy każdym grzejniku...

Podaj przykłady użycia to powiem Ci czy nie można sobie samemu takiego czegoś sprawić :)

mac_kow
Posty: 737
Rejestracja: 03 wrz 2018, 23:21

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: mac_kow » 25 gru 2018, 0:10

kwk pisze:
mac_kow pisze:
GF327 pisze:- Elektroniczna regulacja temperatury / już nawet chrzanić klimatyzację, ale coś sensowniejszego niż ręczne pokrętła przy każdym grzejniku...

Podaj przykłady użycia to powiem Ci czy nie można sobie samemu takiego czegoś sprawić :)


Samemu się da prawie "wszystko". Byle system od Fibaro czy tam kogoś ma nakładki na głowice termostatyczne do sterowania temperaturą.

Podejrzewam- ale pewności nie mam- że od biedy dałoby się do ich systemów nawet wpiąć jakąś konkretniejszą klimatyzację i mieć namiastkę... ot, zwykłego kontrolera temperatury, znanego z amerykańskich domów i mieszkań od dziesięcioleci.

Elektroniczne zamki/klamki też z pewnością można zamontować- chociaż pytanie, co wtedy z gwarancją na drzwi.

I w ogóle można wykazać się sporą inwencją, ale zapewnienie tego typu rzeczy w standardzie byłoby naprawdę krokiem naprzód.

Jeszcze przecież naście lat temu w samochodach również nie było nawet radia, bo "każdy może sobie sam zamontować".

jakubiakuellen
Posty: 98
Rejestracja: 10 kwie 2017, 22:23

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: jakubiakuellen » 25 gru 2018, 20:48

GF327 pisze:
W kwestii inwestycji które dostarczają jakichś nowych rozwiązań myślę że wymienić możemy Wiślane Tarasy 2.0. W cenie okolo 10k za metr (czyli tyle co Dąbska, Lema, czy ostatnio Wrocławska) klient otrzymuje dodatkowo: siłownie, basen, saunę, Jjacuzzi, czy jak w przypadku MWM dostęp do myjni samochodowej czy stacje do ładowania samochodów elektrycznych i chyba nieźle rozwiniętego terenu osiedlowego - fontanny, roślinność. Do tego niekonwencjonalny design osiedla i przestrzeni wspólnych. Cena spora, jednak jeśli bierze się ponad 10k od metra myślę że w tą stronę podejście dewelopera powinno iść. W wielu inwestycjach z górnej półki cenowej poza jakimś placem zabaw dla dzieci niespecjalnie pokuszono się o faktyczne zapewnienie wyższego standardu.



Warto napomknąć, że wspomniana siłownia, basek czy sauna w inwestycji WIŚLANE TARASY 2.9 będzie prawdopodobnie realizowana w 3 lub 4, a nawet 5 etapie inwestycji. Oznacza to, że realnie będzie można z niej skorzystać, za 4, 6 lub za 8 lat...
Propozycja na pewno skłania do zakupu w pewnym stopniu, ale jeśli weźmie się pod uwagę, że będzie to za nawet 8 lat, wielu mieszkańców może już dawno się przeprowadzić ;D


jakubiakuellen
Posty: 98
Rejestracja: 10 kwie 2017, 22:23

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: jakubiakuellen » 25 gru 2018, 20:51

jakubiakuellen pisze:
GF327 pisze:
W kwestii inwestycji które dostarczają jakichś nowych rozwiązań myślę że wymienić możemy Wiślane Tarasy 2.0. W cenie okolo 10k za metr (czyli tyle co Dąbska, Lema, czy ostatnio Wrocławska) klient otrzymuje dodatkowo: siłownie, basen, saunę, Jjacuzzi, czy jak w przypadku MWM dostęp do myjni samochodowej czy stacje do ładowania samochodów elektrycznych i chyba nieźle rozwiniętego terenu osiedlowego - fontanny, roślinność. Do tego niekonwencjonalny design osiedla i przestrzeni wspólnych. Cena spora, jednak jeśli bierze się ponad 10k od metra myślę że w tą stronę podejście dewelopera powinno iść. W wielu inwestycjach z górnej półki cenowej poza jakimś placem zabaw dla dzieci niespecjalnie pokuszono się o faktyczne zapewnienie wyższego standardu.



Warto napomknąć, że wspomniana siłownia, basek czy sauna w inwestycji WIŚLANE TARASY 2.9 będzie prawdopodobnie realizowana w 3 lub 4, a nawet 5 etapie inwestycji. Oznacza to, że realnie będzie można z niej skorzystać, za 4, 6 lub za 8 lat...
Propozycja na pewno skłania do zakupu w pewnym stopniu, ale jeśli weźmie się pod uwagę, że będzie to za nawet 8 lat, wielu mieszkańców może już dawno się przeprowadzić ;D



Co do innowacyjności mieszkań, chyba najlepszym przykładem jest Kamienica Rejtana, oddana na początku 2018r, gdzie roletami i temperaturą czy osswietleniem steruje się za pomocą apki w telefonie :) Ma jeszcze kilka ciekawych innych udogodnień.

kwk
Posty: 382
Rejestracja: 31 sty 2018, 22:04

Re: Noworocznie, konstruktywnie: Cyfrowy postęp technologiczny w budownictwie. Kiedy?

Postautor: kwk » 25 gru 2018, 21:27

Wystarczy poczytac to forum, aby dojść do wniosku że to nie są największe problemy aktualnych osiedli. Przede wszystkim fajnie aby to co zostało wybudowane było odpowiedniej jakości, potem można zastanowic się i rozwiązać projektowo problemy wspólne takie jak parkowanie, zagospodarowanie terenu. Dopiero gdy to będzie załatwione można pomyśleć o inteligentnych instalacjach. Zwłaszcza że te można dodać sobie samemu, już po zakupie w większości przypadków.



Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 39 gości