Zmiany lokatorskie w mieszkaniu przez dewelopera czy we własnym zakresie - co wybrać
: 24 cze 2021, 11:21
Marko1 pisze:Anka098 pisze:Czy jest tu może ktoś z przyszłych mieszkańców któregokolwiek z etapów i ma za sobą rozmowę na temat poprawek lokatorskich i może się podzielić ogólnym wrazeniem na temat współpracy z deweloperem po podpisaniu umowy deweloperskiej? Co do zmian, podczas pierwszej wizyty na budowie usłyszeliśmy, że "nie ma problemu", a ostatnio że ich cennik będzie dostępny po podpisaniu umowy deweloperskiej i dodatkowo zapłacimy za nadzór autorski ale ciężko stwierdzić ile, trzeba rozmawiać po załatwieniu formalności.
Pytałem o to, ale dostałem podobną odpowiedź. Co do samych zmian pewnie nie są to duże ceny, ale prawdopodobnie trzeba będzie wprowadzić zmiany w projekcie, a to jest największa część tej sumy ( niepotwierdzona informacja - w Bumie chyba 400 zł za pochyleniem się architekta nad zmianami). Aczkolwiek generalny wykonawca jest częścią Sento, więc może bedzię można podejść do tematu bardziej liberalnie.
Pisałam kiedyś o tym na innym wątku. Generalnie nie opłaca się dokonywać zmian deweloperskich u samego dewelopera. Owszem jest to wygodne, ale absolutnie nie tanie. Taniej wychodzi dokonanie zmian we własnym zakresie już po odbiorze mieszkania zatrudniając swoją ekipę.
W przypadku zlecenia wykonania tzw. zmian lokatorskich bezpośrednio samemu deweloperowi poniesiesz dodatkowe koszty, których byś nie poniósł zlecając wykonanie tych przeróbek niezależnemu specjaliście. Są to np. koszty związane z nadzorem nad pracami wykonawczymi, czy zmianą kart lokalu i zmianą dokumentacji technicznej. Każdą zmianę, którą chcesz wprowadzić w mieszkaniu, deweloper musi wprowadzić w swojej dokumentacji, a to wymaga aktualizacji projektu i niesie po stronie dewelopera dodatkowe koszty, wymaga dodatkowych zatwierdzeń i pracy architekta. Dodatkowo jako nabywca musisz zapłacić nie tylko za dostosowanie lokalu do Twoich upodobań, ale też za rozpatrzenie wniosku.
Wszystko zależy tez o rodzaju zmian jakie chcesz wprowadzić. Najbardziej upierdliwe jest burzenie ścian i przerabianie instalacji. Dlatego zanim się zdecydujesz na dewelopera, najpierw sprawdź ceny rynkowe. A jeśli masz na myśli drobniejsze przeróbki - np. dodanie dodatkowych gniazdek, to tu sprawa jest tańsza (choć tez wymaga zaktualizowania projektu elektryki u dewelopera w całym budynku), ale też bym to zleciła na zewnątrz, bo jest po prostu taniej, czasem nawet 3 razy taniej. Jeśli koszty nie mają dla Ciebie znaczenia, to pewnie wygodniej jest się wprowadzić już do dostosowanego pod swoje potrzeby mieszkania.
Dodatkowo moim zdaniem warto dokonywać zmian dopiero po obejrzeniu i odbiorze mieszkania. Choćby z tego względu, że teraz nie widzisz mieszkania i wiele osób kupuje raczej wyobrażenia o nim. Zachęcam, aby zaczekać z przeróbkami aż się zobaczy swoje M, bo wtedy ma się inny odbiór sytuacji. Wtedy często się rezygnuje ze swoich pomysłów
