Postautor: vicyou » 17 lis 2016, 11:47
Takie informacje udało się mi uzyskać od dewelopera. Są one trochę nie jasne, więc cieka jestem jak to rozumiecie.
Udział w Terenie Zielonym będzie odpowiadał stosunkowi nabywanego Lokalu (tj. 1) do całkowitej ilości lokali znajdujących się w budynkach, które zostaną wybudowane na Nieruchomości i nieruchomości stanowiącej działkę oznaczoną roboczo numerem 215, przy czym w takim przypadku ilość tych lokali w budynkach położonych na przedmiotowej Nieruchomości będzie wynikała z inwentaryzacji powykonawczej budynków, które zostaną wybudowane na przedmiotowej Nieruchomości, a ilość lokali w budynkach, które powstaną na działce roboczo oznaczonej numerem 215, będzie wynikała z projektu budowlanego tych budynków. Zgodnie z decyzją z dnia 04-03-2016 Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Skarbu Miasta wysokość 3% wartości gruntu wynosi 127 437,75 złotych. Powierzchnia działki 216 wynosi 21 297 m2 a łączna powierzchnia działek 213, 214, 215, 216 wynosi 55 711 m2. Zatem opłata roczna mając na uwadze liczbę mieszkań dla I ETAPU równą 116 wynosi ok 420 zł. Powyższa wartość ulegnie pomniejszeniu w oparciu o większy mianownik (dodatkowa liczba mieszkań z II ETAPU).
Opłata roczna za użytkowanie wieczyste oznaczonej nieruchomości (190/1, 213, 214, 215, 216) wynosi 3% (pozostałe nieruchomości gruntowe) wartości gruntu, cel użytkowania wieczystego zapisany w treści decyzji o użytkowaniu jest określony w ten sposób, że „Użytkownik zobowiązany jest korzystać z nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem”. Dla nieruchomości obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, określający przeznaczenie jako mieszkalne.
Zmiana stawki, zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o gospodarce nieruchomościami, możliwa jest dopiero w przypadku „trwałej zmiany sposobu użytkowania” nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste. Na gruncie bogatego orzecznictwa ukształtowało się stanowisko Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wydziału Skarbu Miasta UMK, zgodnie z którym o trwałej zmianie sposobu użytkowania możemy mówić – w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe – po zrealizowaniu inwestycji, co zostanie potwierdzone uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy, inwestycja musi zostać zakończona. Z powyższego wynika, że Spółka nie może w chwili obecnej zmienić stawki opłaty rocznej, z przyczyn od siebie niezależnych.
W chwili obecnej projektowana jest ustawa, która będzie z urzędu przekształcać użytkowanie wieczyste, które zabudowane będzie budynkiem mieszkalnym - będzie to miało odniesienie także do inwestycji realizowanych i kończonych po wejściu w życie tej regulacji, co planuje się na 01.01.2017 r. Obecna ekipa rządowa jest zdeterminowana do wprowadzenia tej regulacji od początku roku. Zgodnie z tą najnowszą wersją, wszystkie użytkowania, na których zrealizowana zostanie inwestycja w oparciu o plan lub decyzję o warunkach, zostaną przekształcone we własność - momentem, w którym to nastąpi, będzie ustanowienie pierwszej własności pierwszego lokalu mieszkalnego. Bez znaczenia będzie stawka opłaty czy cel użytkowania wieczystego. W związku z tym, problem użytkowania zostanie wyeliminowany całkowicie.
- przybliżona wartość opłaty rocznej wynikającej z zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni ok 56 m2 wynosi ok 270 zł. Pragnę nadmienić iż podane wartości są przybliżone z uwagi na fakt, iż wartości które posłużyły opracowaniu symulacji nie wynikają z inwentaryzacji powykonawczej z uwagi na stopień zaawansowania robót budowlanych. Na wysokość udziału wpływa powierzchnia użytkowa mieszkalna, oraz powierzchnia użytkowa komórek lokatorskich;